Skip to main content

Jak pożegnać klasę

un globo para cada uno
ruurmo / Foter / CC BY-SA

Powoli zbliżają się wakacje. Dla klas kończących to ostatnie chwile w szkole. Dziś przedstawię propozycje pożegnania właśnie tych uczniów.

 

1. Kartki ze wspomnieniem

 

Kup różne kartki z sentencjami, motywującymi zdaniami. Na każdej z nich napisz każdemu indywidualnie wspomnienie i życzenia na przyszłość. Nawet jak kogoś nie zdążyliśmy bliżej poznać, zawsze znajdzie się jakieś miłe zdarzenie, sytuacja w której uczestniczył i można to opisać. Taki prezent zawsze budzi emocje, a nawet wzruszenie.

W tym roku dziewczynki z 4 klasy technikum odwdzięczyły się na taki prezent podobnym – każda z nich dała mi swoje zdjęcie (wielkości pocztówki) ze wspomnieniem mnie. Na własnej skórze odkryłam, że to naprawdę bardzo miły i wyjątkowy prezent.

Inspirując się ich pomysłem, zamiast gotowych kartek możemy każdemu wydrukować zdjęcie, np. całej klasy, a na odwrocie już pisać indywidualnie myśli o konkretnym uczniu.

 

2. Kapsuła czasu

 

O kapsule, czyli o sposobie przechowania myśli i odczytania ich za 10 lat pisałam już wcześniej: fajnalekcja.pl/kapsula-czasu/. Oprócz tego można zaproponować, żeby kolega z ławki każdego ucznia dołączył mu do koperty kartkę z informacją/wspomnieniem do odczytania w przyszłości.

 

3. Filmik

 

Innym sposobem na pożegnanie uczniów jest przygotowanie im prezentacji/filmiku, w której ukażemy jak widzieliśmy klasę z perspektywy szkoły. Warto dlatego zebrać zdjęcia z wszystkich uroczystości, wycieczek, z lekcji, a nawet z facebooka. Oczywiście taki filmik ma służyć tylko klasie, więc nie powinno się go publicznie udostępniać (chyba, że klasa się zgodzi). Taki prezent jest wbrew pozorom prosty do zrobienia. Wystarczy użyć dowolnego programu do tworzenia filmów (np. darmowy Windows Movie Maker) lub skorzystać ze stron z gotowymi szablonami: stupeflix.com lub animoto.com (darmowe jest 30 sekund filmu).

 

4. Chmura wyrazów

Inną metodą uwiecznienia klasy jest przygotowanie „chmury wyrazów” z imionami i nazwiskami uczniów. Bardzo prosto się ją tworzy na stronie http://www.tagxedo.com/app.html. Dzięki temu możemy uzyskać podobny efekt:

fajnalekcja chmura

Taką chmurę można dołączyć do prezentacji, wydrukować i napisać kilka słów na odwrocie dla każdego lub po prostu poprosić jednego ucznia o wrzucenie z pozdrowieniami na facebookową grupę klasy.

 

5. Wirtualna tablica korkowa

 

Strona padlet.com jest ostatnio moim największym odkryciem. Jest to wirtualna tablica, do której można przyczepiać zdania, linki, filmiki itp. Osoby wchodzące na nią, mają wszystko w jednym miejscu. Strona jest bardzo intuicyjnie zrobiona i nie wymaga nawet logowania. Ja jednak do tego zachęcam, żeby zrobić tablice dla konkretnej klasy. Po utworzeniu jej wystarczy podopinać rzeczy, które chcemy zostawić już na zawsze uczniom – podsumowania lekcji, linki do ciekawych filmów, zdjęcia uczniów, itp. Będą mogli do niej sięgnąć nawet za kilka lat. Można też ją na bieżąco edytować, a nawet wyrazić zgodę, aby uczniowie dopinali swoje propozycje. Oto przykład padleta klasy 4te: padlet.com/akurnyta/4te

 

Sposobów pożegnań jest wiele, przedstawione powyżej są sprawdzone i tanie 🙂 Fakt, trzeba się zaangażować i poświęcić nieco czasu, ale to już po raz ostatni… w tym roku 😉

2 thoughts to “Jak pożegnać klasę”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *