Skip to main content

Pierwsza lekcja religii

Mustard seeds
WordRidden / Foter / CC BY

Niedawno napisałam artykuł o tym, jak przeprowadzić pierwszą lekcję w nowej klasie (tutaj). Dziś chciałabym przekazać mój pomysł na zorganizowanie takiej lekcji, ale na katechezie.

Metoda, jaką opiszę jest krótka do zrealizowania, więc może stanowić element lekcji organizacyjnej lub po prostu rozwinięcie tematu o wierze. Podstawowym przesłaniem jest to, że każdy z nas ma zaszczepioną przez Boga wiarę i powinien o nią dbać.

Do realizacji mojego pomysłu potrzebuję krzeseł dla klasy ułożonych w kształcie koła oraz nasion gorczycy. Na początku proszę jednego ucznia na środek, każę mu się odwrócić do tablicy i wyciągnąć rękę do tyłu, na którą wrzucam kilka ziarenek gorczycy. Jego zadaniem jest odgadnięcie, co to jest. Następnie pokazuję całej klasie nasiona i parafrazuję przypowieść o ziarnku gorczycy (można też odczytać). Następnie mówię, że w każdym z nas Pan Bóg zasiał takie ziarnko wiary i prosił rodziców oraz chrzestnych, aby dbali o jego rozwój. Wtedy podaję pojemnik z gorczycą, żeby każdy mógł sobie wziąć po jednej, po czym mówię dalej: „Teraz, gdy jesteście są już więksi, sami odpowiadacie za to co stanie się z waszą wiarą – czy pomożecie jej rosnąć, czy ją zgubicie, czy pozwolicie, żeby ktoś wam ją odebrał” itp.

Na koniec proszę, żeby każdy spróbował zaopiekować się tym małym ziarenkiem – starać się nie zgubić, spróbować zasadzić i nie zapomnieć podlewać. Dodatkowo składam obietnicę, że jeśli ktoś przyniesie taką kiełkującą gorczycę, otrzyma piątkę jako ocenę z aktywności (średnio 3 osoby w klasie przynoszą roślinkę 🙂 ).

Zachęcam serdecznie do wypróbowania tej metody, gdyż jest prosta (z powodzeniem do wykorzystania nawet w podstawówce), tania (jedno opakowanie gorczycy kosztuje ok. 2 zł) oraz niewymagająca dłuższego przygotowania, a co najważniejsze, jest wielokrotnie sprawdzona, nawet w trudnych klasach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *