Logo to podstawowy znak rozpoznawczy firmy, produktu, organizacji, imprezy itp. Jest ono nieodłączną częścią świata marketingu. Czy może też znaleźć zastosowanie w przestrzeni szkolnej? Myślę, że tak i dlatego w tym artykule chcę podać przykłady użycia logo oraz zaproponować kilka darmowych narzędzi do jego tworzenia.
Logo w pracy nauczyciela
Znak graficzny z pewnością przyda się we wszystkich organizacjach szkolnych i kółkach zajęć pozalekcyjnych prowadzonych przez nauczycieli. Może znaleźć też zastosowanie w różnych lokalnych wydarzeniach. Dzięki niemu grupy i imprezy zwracają większą uwagę (logo bardziej rzuca się w oczy niż zwykła czcionka), budzi skojarzenia przez dołączany obrazek oraz zyskuje swego rodzaju markę. Można go umieścić na dyplomie, plakacie informacyjnym, a także na kubku lub długopisie, które mogą służyć jako nagrody albo po prostu pamiątka z lat szkolnych 🙂
Oto moje przykłady na wykorzystanie logo w szkole:
– logo samorządu, szkolnego wolontariatu (zostanie podkreślona ważność organizacji, a raz stworzone logo będzie służyło przez lata)
– logo szkolnej drużyny sportowej (ciekawa nazwa drużyny okraszona dobrą grafiką podniesie renomę grupy)
– logo kółka zainteresowań (dokładając charakterystyczny obrazek, od razu wiadomo czego ono dotyczy)
– logo szkolnego radia/gazety (wszystkie media mają logo, szkolne zyska przez to swoją markę)
– logo wydarzeń cyklicznych, np. dyskoteka, loteria szkolna, krwiodawstwo, czy nawet wywiadówka
– logo konkursu. Można też zrobić konkurs dla uczniów na logo 🙂
– logo tematycznej gazetki ściennej
– logo projektu edukacyjnego
– logo klasy (będzie im towarzyszyć przez cały cykl nauczania, trzeba tylko co roku zmieniać numer klasy)
Narzędzia do tworzenia logo
Istnieje wiele stron i programów przy pomocy których da się zrobić logo. Wybrałam tylko te, które są darmowe, proste i bez konieczności instalowania na komputerze (tylko strony www). Wszystkie też mają niesamowitą cechę – dzięki nim przygotujemy naszą grafikę w ciągu kilku minut, a niektóre nawet w kilka sekund) 🙂 Oto one:
Cooltext.com
Po wejściu na stronę od razu widzimy wszystkie możliwe szablony do wyboru (niektóre z nich są animowane). Po wybraniu jednego wpisujemy w przeznaczonym do tego miejscu tekst i wybieramy rozmiar czcionki, a następnie mamy możliwość edycji obrazka (koloru tła, liter, położenia, rozmiaru). Później wystarczy jedynie kliknąć „create logo” i już możemy pobrać go na komputer. Strona nie wymaga logowania, więc w ciągu krótkiej chwili możemy mieć ciekawą grafikę. Jedynym mankamentem jest to, że program nie do końca obsługuje polską czcionkę (nasze litery odznaczają się na tle pozostałych, oprócz „ó”). W jednym z przykładów celowo je dopisałam, żebyście mogli zobaczyć jak to wygląda.
Textgiraffe.com
Jest to banalnie prosta strona – wystarczy wybrać jeden z szablonów, wpisać tekst i pobrać. Nie trzeba się logować, jest spory wybór, wszystko jest kolorowe i radosne 🙂 Jeszcze niedawno można było dostać za darmo jedynie mały rozmiar grafiki (micro i small), ale się to zmieniło i teraz da się każdy, pod warunkiem, że… zobowiążemy się zrobić coś miłego dla innych ludzi, np. pocieszyć gdy ktoś płacze, wesprzeć jakiś charytatywny cel, czy zadzwonić do dziadków. Wszystko po to, żeby świat był lepszy 🙂 Im więcej zaznaczymy dobrych uczynków, które wypełnimy, tym większe logo pobierzemy. Jak już klikniemy na satysfakcjonujący nas rozmiar obrazka, otworzy nam się w nowym oknie. Wtedy wystarczy kliknąć prawym przyciskiem i dać „Zapisz obrazek jako…”, wybrać miejsce docelowe i cieszyć się nowym logo. Jedyne minusy to takie, że strona nie obsługuje polskich liter i nie ma możliwości edytowania grafiki.
Logotypemaker.com
To kolejna prosta strona. Tym razem pierwszą rzeczą, jaką musimy wykonać jest wpisanie tekstu, który ma mieć miejsce na naszej grafice. Kiedy to zrobimy pojawia nam się cała paleta gotowych logo do wyboru (nasza nazwa i mały obrazek). Co prawda większość z nich jest płatna, ale nie musimy płacić za pierwszą kolumnę z lewej oznaczoną „free”. Jest mnóstwo kombinacji, które możemy przeglądać po przejściu na kolejne strony, których jest kilkaset 🙂 Jak już wybierzemy jeden z przykładów, mamy możliwość jego edycji – zmiany kolorów, wielkości, cieni, położenia itp. Po skończonej pracy klikamy „save this logo” i po koniecznym zarejestrowaniu (albo zalogowaniu przez facebooka lub google+) możemy pobrać nasze dzieło na komputer. Strona obsługuje polskie czcionki i ma możliwość wracania i ponownego edytowania naszej pracy.
Onlinelogomaker.com
To najbardziej zaawansowany program z prezentowanych tutaj, ale to nie znaczy, że jest trudny 🙂 Nie bazuje jak poprzednie strony na gotowych szablonach, lecz tworzy się logo od podstaw – najpierw wpisuje tekst, wybiera się czcionkę, dorzuca jakiś znak graficzny, zmienia tło i już gotowe 🙂 Strona ma możliwość dodawania tematycznych obrazków (jest ich naprawdę dużo) i własnych zdjęć. Posiada także ciekawe czcionki, choć polskie znaki obsługuje tylko „Arial”, „Times New Roman” oraz „Propaganda”. Całość strony jest w języku angielskim, ale naprawdę wszystko działa intuicyjnie i łatwo się nim posługiwać bez wcześniejszego szkolenia 😉
Jeśli nasze dzieło jest już gotowe, klikamy „download logo” i gdy pojawi się nowe okno, mamy możliwość zaznaczenia „Use Working Area Color”. Jeśli to zrobimy, dostaniemy logo z wybranym przez nas tłem, jeśli nie, otrzymamy samą grafikę. Nie musimy się logować, żeby pobrać obraz, lecz warto, jeśli chcemy kiedyś do niego wrócić.
Mam nadzieję, że moje ulubione narzędzia do tworzenia logo przypadły Wam do gustu i znajdą zastosowanie w przestrzeni szkolnej. Może nie są one do końca profesjonalne, niepowtarzalne i mają kilka wad, ale są darmowe i chyba wystarczające w pracy nauczyciela. Jeśli natomiast ktoś potrzebuje czegoś więcej, może skorzystać z płatnych stron (np. Logaster.com) lub się skusić na profesjonalnego grafika (i tu zrobię reklamę mojemu byłemu uczniowi – MaciejBaginski.pl) 🙂
Dzięki. Przyda mi się przy tworzeniu tytułów do moich gier planszowych.